Weronika Rochacka Gagliardi • Magda Kochanowska • 42 min

7: Design Mindset Detector™

What and for whom is the Design Mindset Detector™. At what point in your life and career do you do it? How is it different from other psychometric tests?

In today's episode, together with Weronika Rochacka Gagliardi and Magda Kochanowska, PhD, we explain what Design Mindset Detector™ is - the creators of the tool. During the interview, we answer questions and clarify any doubts such as:

- Who is this test for? And is it for me too?

- At what point in life and career to perform it?

- How is it different from other psychometric tests?

- What does the results consultation give?

Tools:

Important concepts:
  • Design Thinking
  • Customer Experience
  • Service Design

Tips and advice:
  • Discussion on when and how to use the Design Skill Detector.
  • Advice on personal and professional development through various tests and mentoring.
  • Considerations on the use of tests in personal career changes or team development.
  • The importance of reflecting and understanding one's own abilities and growing through these tools.
Transkrypcja
Chevron down

Design Mentorship (00:01.582)
Cześć, witaj w podcaście Design Mentorship. Rozmawiamy tutaj o prawdziwej twarzy przebranżowienia, projektowania ścieżki kariery, mentoringu, a także o naszych zachowaniach. Ja nazywam się Kasia Szczesna, jestem projektantką behawioralną i założycielką Design Mentorship. Zapraszam Cię do poznania historii osób, które postawiły na odwagę i zmianę poprzez mentoring.

Design Mentorship (00:27.342)
W dzisiejszym odcinku mam przyjemność porozmawiać o narzędziu Design Minds Detector. To pierwsze w Polsce narzędzie do badania i rozwijania predyspozycji potrzebnych w podejściu Design Thinking. Najbardziej popularnymi obszarami zastosowania tego podejścia są Customer Experience i tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Pomysłodawczyniami Design Minds Detector są doktor habilitowana Magda Kochanowska i Weronika Rochacka Gagliardi, współzałożycielki firmy doradczej Design Provision.

Każda z nich ma kilkanaście lat doświadczenia w realizacji projektów, warsztatów i szkoleń z wykorzystaniem podejścia Design Thinking, szczególnie w obszarze Service Design w Polsce i za granicą. Posłuchajcie tej rozmowy. No to witam dzisiaj serdecznie, moje gościnie. Cześć Weronika, cześć Magda. Hej. Cześć. Dzisiaj porozmawiamy o was, ale w szczególności o narzędziu, które stworzyłyście.

I tak, żebyśmy miały tutaj namiastkę, oczywiście będziemy mówić o Design Mindset Detector, ale zanim o tym, no to chciałabym krótko was przedstawić. Obie zajmujecie się projektowaniem, ale dotykacie różnych obszarów i tych strategicznych, ale też prowadzicie studio Design Provision, ale też dotykacie środowiska akademickiego, ale też działacie na rynku polskim i zagranicznym.

więc macie szeroki waklerz zakresu projektowego i tu wchodzi jeszcze ta namiastka tego nowego, można powiedzieć nowego, ale wciąż w tym momencie rozwoju narzędzia Design Mindset Detector, o którym chciałabym dzisiaj z wami porozmawiać. Jeśli miałobyśmy zacząć dziewczyny tak pokrótce, chociaż, ale też żeby było konkretnie.

Na czym polega to narzędzie, żeby nasi słuchacze i słuchaczki mogły zrozumieć, czym jest Design Mindset Detector? Magda? Właśnie, nie wygadałyśmy się, która zacznie. Dobrze, więc zacznę ja. Design Mindset Detector, gdybym miała tak bardzo krótko powiedzieć, to jest test, który pozwala sprawdzić, jakie predyspozycje mamy, żeby...

Design Mentorship (02:45.518)
projektować. Ciekawy, bo właśnie dziś rano jeszcze przed naszym spotkaniem pisałam taki krótki tekst i zainspirowana tym, że znów wróciłam do materiałów, które były fundamentem dla detektora. Mogę powiedzieć, że ten zestaw cech, czy też predyspozycji, jak my to mówimy, który składa się na design mindset detector.

opisuje sposoby pracy projektantów i projektantek, które zostały opisane już w latach 70., także bardzo, bardzo dawno temu. I to, co mnie najbardziej zainspirowało w tym wszystkim, co dotyczy detektora, to to, że kiedyś taki bardzo mądry pan, prof. Nigel Cross, powiedział coś takiego. Projektowanie to coś, co robią ludzie. Zwierzęta tego nie robią i maszyny jak dotąd tego nie robią. On to napisał w latach 70.

i to jest coś takiego, projektowanie to jest zdolność, która jest naturalna i powszechna wśród ludzi i populacji. Czyli to nie jest nic niezwykłego, że ludzie projektują. Tylko po prostu te zdolności mamy bardziej lub mniej rozbudzone. I ten test po prostu to bada, jak bardzo mamy rozbudzone predyspozycje do projektowania. Pięknie. Weronika, jeszcze coś byśmy dodały tutaj do tego testu?

Tak, to co też myślę, że tutaj warto dodać, to to, że ten test powstał w oparciu o badanie predyspozycji, jak Magda powiedziała, które składają się na projektowanie, ale też w odniesieniu do design thinking. Design thinking to jest określenie pewnego sposobu myślenia i działania, które zostało

przedstawione nie projektantom, bazując na tym, jak wygląda proces projektowy i na czym polega praca projektantów. Myślę, że tutaj to jest jeszcze ważny aspekt, że to narzędzie może być stosowane zarówno przed osobami, które zajmują się projektowaniem i być może mają tytuł projektantka lub projektant w swoim hasły.

Design Mentorship (05:08.43)
w swoim tytule zawodowym, ale tak samo to mogą być osoby, które pracują w zupełnie różnych branżach i niekoniecznie w ogóle muszą się identyfikować jako projektanci. Natomiast te elementy, które składają się właśnie na predyspozycje czy takie cztery główne obszary, to są takie, które sprawdzają się w ogóle w, powiedziałam szeroko, tworzeniu produktów i usług, które odpowiadają na potrzeby użytkowników.

Ekstra, ja osobiście to czuję, bo też mówimy tutaj, żeby mówić o umiejętnościach, nie do końca, żeby przypisywać tylko właśnie tak jak mówisz, Weronika, że ma być ten tytuł projektanta, to my tylko wtedy ten test możemy zrobić. I Magda też genialnie tutaj właśnie powiedziała się o tym projektowaniu, tak, że my jesteśmy, my też mamy na to ogromny wpływ. No to warto się zastanowić właśnie nad sobą. Jednym u nas na przykład w design mentorship, no to dla nas...

Doszukiwanie się, jakie mamy predyspozycje, jaką jesteśmy osobą jest bardzo istotnym, bo fajnie, że zaczniemy od siebie. I właśnie, to, o czym ja się mocno zastanawiam, na rynku mamy trochę tych testów psychometrycznych i zdaję sobie sprawę, że one dają różne wyniki. Mamy raport z waszego testu czy właśnie z innych, typu na naszym rynku Fleece czy Gallup, który jest międzynarodowy.

ale każdy też służy czemu innemu, ale zdaje sobie sprawę, że ktoś, kto przychodzi do, zadaje sobie pytanie, to od czego zacząć, jaka jest różnica między tymi testami, no to może nie dostać takiej odpowiedzi. I tu rodzi się moje pytanie właśnie, jaka jest różnica między waszym testem, Design My set Detector, a przykładowo galupem, który jest dość popularny. Może teraz dla Janie ja zacznę.

Galop, czyli też narzędzie, które funkcjonuje na rynku pod nazwą CliftonStrength, ma za zadanie identyfikować naturalne talenty. Jednocześnie jest to test, który jest, można powiedzieć, dosyć ogólny. On nie jest ukierunkowany na żadną branżę, nie jest ukierunkowany na żadną konkretną metodę pracy.

Design Mentorship (07:24.846)
Design Mindset Detector jest narzędziem, myślę, że warto podkreślić, testem psychometrycznym, podobnie jak galup czy polskie narzędzie Friis. Jest to pierwsze takie narzędzie, które bada konkretne, wyselekcjonowane predyspozycje w kontekście design thinking. I to jest ta różnica, że...

Jest to test, który jest ukierunkowany na określenie sposobów myślenia i działania przydatnych, tak jak Magda wcześniej mówiła, w tym szeroko pojętym projektowaniu. Natomiast wracam do tego, o czym wspominałam, że to też nie oznacza, że jest to tylko i wyłącznie test dla osób, które zajmują się projektowaniem, dlatego że te cztery główne obszary, które my zidentyfikowałyśmy na bazie,

i naszego doświadczenia zawodowego, i tego, co mówi branża projektowa, i tego, co pojawia się w literaturze akademickiej. To są takie cztery fundamentalne obszary. Otwartość, ciekawość, śmiałość i determinacja, a w nich są właśnie zaszyte, jest tych dziewięć predyspozycji.

To są też takie predyspozycje, które myślę, że na co dzień przydadzą się chociażby przedsiębiorcom czy osobom, które pracują w szeroko pojętej branży kreatywnej. Ale podkreślając, galub czy frizz to są narzędzia, które są takie dosyć szerokie. Design Mindset Detector rzeczywiście jest nakierunkowany na to, żeby pokazać nam...

jak mamy rozwinięty nasz indywidualny design mindset. Ja mogę do tego dorzucić, że niedawno trafiłam też na takie narzędzie Rise Motivation Profile. To też jest test psychometryczny, który jest używany do tego, żeby sprawdzić właśnie, co nas motywuje w ogóle i do pracy, ale też w życiu. I to jest myślę, że bardzo dobry przykład, że tak jak właśnie Design Mindset Detector sprawdza design mindset i jest w tym sensie nakierunkowany,

Design Mentorship (09:29.39)
Rise Motivation Profile też jest testem psychometrycznym, ale już mocno nakierunkowanym na motywację. Tak Friis czy Galop są szerzej jakby tutaj takimi patrzącymi narzędziami, które Galop opiera się na talentach. Friis właśnie też style myślenia i działania, także ja bym tak to opisała. Sprawdźmy, myślę, że to jest też ciekawe, to jest może moja subiektywna ocena, ale świetne też połączenie i...

Praca nad, raz, że właśnie ogólnym sposobem myślenia, takie jak może dać nam galup i tego jaki jest nasz kierunek, ale też właśnie projektowym, to co daje Dizymańce Detektor. Ja widzę dużo wspólnych jakby kierunków, nie tylko jakby elementów, że one się pokrywają, tylko wzmocnioną pracę, jeśli mamy akurat możliwość zrobienia tego jednego i drugiego testu. Oczywiście, do czego ja oczywiście rekomenduję, to zawsze trzeba je przeanalizować. Myślę, że to...

i kwestii badań, jedno to zrobienie badań, a drugie jak je przeanalizujemy. Magda, czy coś jeszcze tutaj moglibyśmy dodać w tej różnicy? Tak, ja mogę jeszcze dodać to, że wśród talentów galupa są takie, które bardzo mocno rezonują z design mindsetem. Są takie rzeczy jak np. empatia. Jest taki talent empatia. Design mindset detector też bada coś, co nazywamy...

empatią projektową, ale to nie jest dokładnie to samo. Także są pewne niuanse, które możemy dostrzec. O ilega lub, tak jak Weronika powiedziała, bada ogólne talenty, tak design mindset filtruje nasze działania i myślenie poprzez właśnie ten sposób pracy projektowej. I nawet jeżeli mamy wysoko empatię generalną, nie oznacza to, że mamy dokładnie empatię projektową, bo ona jest po prostu inna.

i do czego innego służy trochę. Więc są pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę, że dopiero gdy zobaczymy oba testy, oba wyniki, możemy zrozumieć pełen kontekst. Na pewno każdy z nich dodaje coś do zrozumienia własnego sposób działania. Także myślę, że nasze doświadczenie jest takie, że zrobiłyśmy zarówno testy ogólne, jak i właśnie detektor.

Design Mentorship (11:49.486)
i na pewno to jest taka najpełniejsza wiedza, jaką można sobie zbudować. Tak, myślę, że to jest właśnie taki wyżej schodek dalej, jak zrobiłam właśnie wasz test. Dokładnie, dokładnie. I myślę, że mimo, wiadomo, jak się tłumaczy niektóre talenty z Galupa, mogą być one różnie tłumaczone jeszcze na język polski, ale one też znajdują jakby wspólny mianownik, wspólny kierunek z tym, co znajdziemy w Design Mindset Detector.

Ale właśnie jak stosować, ale słuchajcie, ja tu się tak zastanawiam, jeśli dana osoba jest w takim momencie, gdzie chce zacząć od siebie, nie wiem czy to jest zmiana przebranżowienia, zmiana zawodowa, ogólnie coś zaczyna się w tej osobie dziać i zastanawia się, no to co, jak zacząć od siebie i chciałaby zrobić przykładowo test i...

Czy jest jakiś idealny moment, kiedy zrobić ten test? Jak możemy osadzić to w czasie, jeśli chodzi o wykonanie waszego testu? Może ja teraz zacznę. Mamy takie dwa punkty, w których dobrze jest taki test zrobić. W momencie, kiedy chcemy zmienić...

swój obszar działania i zacząć stosować metody projektowe, czyli na przykład chcemy zacząć działać z design thinking, a jesteśmy na przykład w marketingu i chcemy się przekonać, które z tych naszych sposobów działania już nam funkcjonują, na które jeszcze warto zwrócić uwagę. A drugi punkt to, gdy już włożyliśmy jakąś konkretną pracę w to, żeby się rozwijać w kontekście właśnie pracy projektowej.

I dla nas taką cezurą jest minimum 6 miesięcy takiej dobrze zaplanowanej pracy rozwojowej, ale myślę, że nawet rok byłby tutaj rekomendowany, bo dopiero po pewnym czasie praktyki możemy zobaczyć jakieś wyraźne zmiany. Więc sądzę, że ten startowy test jest takim fundamentem, żeby zobaczyć to mam.

Design Mentorship (14:03.47)
to widzę, rozumiem czym to jest i z tym chcę pracować. Także ja bym zaznaczyła takie dwa punkty. Bardzo się cieszę, że Magda, mówisz o tym, że to jest proces, to jest czas na rozwój, żeby zobaczyć co się dzieje i podkreślenie tego, że to czasami nie są tylko trzy miesiące, to nie jest miesiąc, tylko faktycznie ewaluacja tego co się w nas dzieje. I właśnie, co jest bardzo dużym...

takim, co mnie bardzo kupiło odnośnie waszego testu, to jest to, że my możemy go powtórzyć, tak, czyli po tym czasie wracamy i sprawdzamy, co się zadziało, jak przepracowaliśmy, w którym kierunku zmierzamy, więc myślę, że to jest ogromna wartość, czyli wracamy nie swój do punktu wyjścia, tylko mówimy sprawdzam, co się dzieje i w jakim kierunku właśnie.

Idziemy. Jak oceniacie? Macie przykłady osób, które wróciły do Was z tym testem i analizowałyście wyniki? Tak, mogę tutaj dodać, że zrobiłyśmy też taki eksperyment kilka lat temu ze studentkami i studiów podyplomowych projektowania usług na Uniwersytecie SWPS.

zrobili ten test na początku, na samym starcie programu i zrobili ten test też na końcu. Widać było tę różnicę. Nawet jedna z osób z naszego zespołu była w tej grupie i mówiła, że widzi bardzo wyraźnie rozwój poszczególnych predyspozycji.

że w ogóle zrobienie tego testu drugi raz spowodowało, że poczuła taką dumę, że, kurczę, no naprawdę, jakby te akurat tutaj 9 miesięcy, bo tyle trwa program, pokazało to, że rzeczywiście to można rozwinąć. I jeszcze może jedną rzecz tutaj dodam, to to, że też będziemy pewnie mówić o tym, jakby co składa się na raport, natomiast jakby jednym z elementów, które...

Design Mentorship (16:10.798)
które pojawiają się właśnie w ramach wyników, to jest taki profil, który opisuje właśnie, czy dana osoba jest początkująca, czy to jest właśnie podstawowe takie działanie w ramach Design Mindsetu poszukujące, ugruntowane, zaawansowane czy mistrzowskie. I to też jest bardzo ciekawe, że właśnie widać tę ewolucję, która gdzieś tam się zadziewa, że to nie jest tylko i wyłącznie jakby...

ta droga na poziomie poszczególnych predyspozycji, tylko widać, że po prostu szeroko design mindset się zmienia. I ostatni komentarz pozwolę sobie dodać. Tydzień temu realizowałyśmy warsztat w ramach Wood Design Festival. To był warsztat zatytułowany wzrastanie z projektowaniem, na którym pracowaliśmy właśnie między innymi z wykorzystaniem tego testu.

i wzięła udział w tym warsztacie m .in. nasza eks -studentka z projektowania usług i ona mówiła, że to jest coś niesamowitego. Jak po doświadczeniu takim, jakim są studia w jej przypadku, ona się wywodziła z takiego backgroundu bardziej inżynieryjnego, jak zmienia się w ogóle postrzeganie świata. I ona bardzo dobrze, wydaje mi się, że oddała to, na czym to polega, na czym polega design mindset i że to już jest jakby, nie ma odwrotu, że to już się zmieniło.

I właśnie odwoływała się do tego, że widzi po prostu tę ogromną zmianę i też jak to wpływa na jej design mindset i na też te wyniki, które otrzymała właśnie przy okazji realizacji tego testu. Także tak, widzimy to i na poziomie grup, i na poziomie indywidualnych osób, które zdecydują się na to, żeby ten test powtórzyć. I myślę, że jest ciekawe, co powiedziałeś, tak jest ten moment, sprawdzam. I rzeczywiście, na papierze można zobaczyć dowód na to.

bo czasami po prostu tego potrzebujemy, ale bym pociągnęła ten temat dalej odnośnie właśnie tych profili, jak z tym raportem pracować, bo dana osoba przejdzie przez właśnie te pytania. Może zacznijmy od całego tego procesu. Jak wygląda przejście przez ten raport, przez te pytania, przepraszam, i później jak wygląda praca z tym raportem?

Design Mentorship (18:22.638)
Ten test jest dość trudny oczywiście, jak wszystkie testy psychometryczne, trzeba chwilkę się skupić. Ma 98 stwierdzeń, które czasami dostajemy pytanie, czy naprawdę musi być tyle takich samych pytań. Tam nie ma takich samych pytań. One po prostu wracają, ostrzeliwują różnego typu zagadnienia z różnych stron. W związku z tym w pewnym momencie dochodzi do takiego zmęczenia, już na to odpowiadałam lub odpowiadałem.

Na tym polegają tego typu testy, więc trzeba mieć te 20 -pary minut do 30, żeby spokojnie w skupieniu wykonać taki test. Po kilkunastu dosłownie minutach dostajemy raport, indywidualizowany raport na skrzynkę mailową i w tym raporcie jest...

wiele różnych elementów, tzn. jest opisane dokładnie czym jest design, czym jest design thinking, czym jest design mindset, także są wszystkie te pojęcia rozbrojone. A potem następuje taka część, która już mówi o wynikach, dostajemy informacje, na którym poziomie plasuje się każda z naszych predyspozycji, jest ich 9, tak jak Weronika wspomniała, zamkniętych w czterech obszarach.

i każda z nich jest oceniona na skali od 1 do 10. Myśmy opisały tę skalę w taki sposób, że na poziomie 1 -2 mamy prezespozycje uśpione, to znaczy one są, ale czekają na wzbudzenie. Potem są takie, które już są obudzone, są jeszcze wyżej, takie których już używamy.

jeszcze wyżej, takie, które już są rozwinięte i na najwyższym poziomie po prostu dojrzałe, takie 9 -10, to znaczy takie, którymi już nie tylko swobodnie się posługujemy, ale też takie, którymi w cudzysłowie zarażamy innych, to znaczy już zaczynamy dostrzegać, w jaki sposób jesteśmy w stanie je przenieść na inne osoby, także te osoby na najwyższym poziomie już po prostu...

Design Mentorship (20:34.03)
starają się, mówiąc kolokwialnie, przekabacić całe środowisko wokół, żeby też tak działały. Natomiast raport, poza tym, że daje nam wyniki, daje też szereg wskazówek. Opisuje, jak mamy i co z tym możemy zrobić. Także nie zostawia nas tak zupełnie bez drogi. Natomiast na pewno ogromnie pomocna jest praca z mentorem.

Także tutaj zwracam uwagę na to, że w każdym z tego typu przypadków testów świetnie jest móc zderzyć swoje odczucia i to, jak my czytamy te wyniki z osobą, która ma duże doświadczenie. Także na pewno tutaj praca mentorska oparta o ten test jest ogromną wartością. Myślę, że nic dziwnego nie będzie, jak powiem, że ja w to wierzę, tak, na zasadzie design mentorship, ale...

Czasami to akurat jest odpowiedź jednej z moich mentee. Samo słuchanie o sobie jest też bardzo ważne, że dana osoba jest nam opowiedzieć może jakąś historię, właśnie na podstawie takiego raportu, żeby my też inaczej to odbieramy. Cieszę się, że to jest taki aktywny test. Na zasadzie, że musimy się nad sobą zastanowić, ale też właśnie przepracować z mentorem, z mentorką.

Rozumiem, dziewczyny, że przeprowadzacie takie sesje. Jest taka możliwość u was, żeby spotkać się i omówić ten raport. Tak, jakby są dwie takie ścieżki, o których myślałyśmy przygotowując to narzędzie, czyli nawet to skrótowo ścieżka szybka, to znaczy wchodzisz na stronę designmindsetdetektor .com z myślnikami pod rytm.

wkładasz do koszyka właśnie test i po przejściu właśnie przez ten kwestionariusz, o którym Magda opowiadała, w ciągu kilku, kilkunastu minut na twojej skrzynce ląduje już raport, z którym możesz indywidualnie pracować. Ten raport, oprócz tego, że zawiera opisy poszczególnych predyspozycji, to każda z tych predyspozycji jest opisana pod kątem twojego wyniku.

Design Mentorship (22:52.108)
ale też rekomendacji, co w związku z tym możesz robić, w zależności czy ta dana predyspozycja jest bardziej w kierunku uśpienia, czy ona już jest bardziej zaawansowana, więc jakby w jedną albo w drugą stronę. No i jest ta ścieżka właśnie taka bardziej mentoringowa, która wygląda troszkę inaczej, dlatego że po tym, jak wypełnisz test, nie dostajesz od razu raportu na skrzynkę, tylko my się z tobą kontaktujemy, żeby umówić sesję indywidualną.

I na tej sesji rozpakowujemy wyniki tego testu, tworząc taką przestrzeń z jednej strony do autorefleksji, a z drugiej strony właśnie do takiego dialogu, o którym tutaj rozmawiamy, bo to jest też bardzo ciekawe, że bardzo często zdarza się, że przy poszczególnych predyspozycjach osoby, które poddają się temu badaniu, mówią, o, a ja myślałam w ogóle, że to będzie niżej, a jest wysoko, albo, o, ja myślałam, że to będzie wyżej, a jest nisko, dlaczego?

Więc tutaj też pomagamy, robiąc taką pracę detektywistyczną, dojść do tego, z czego to może wynikać. Bardzo często, to może od razu też powiem, może na to wpływać po prostu środowisko, w którym aktualnie funkcjonujemy, dlatego że sam test jest oparty na nasz aktualny kontekst zawodowy. To też, myślę, że trzeba podkreślić, że...

Jest to mniej przeznaczone dla studentów, a bardziej dla osób, które są aktywne zawodowo, bo wtedy możemy się odnieść do tego doświadczenia. Czasami jest tak, że po prostu miejsce, w którym jesteśmy, nie do końca daje przestrzeń na to, żeby korzystać z danej predyspozycji. Mamy nawet takie przypadki, że to komuś uświadomiło, że jest w takiej, a nie innej sytuacji i spowodowało, że ta osoba podjęła jakieś działania, żeby zmienić tę sytuację.

Więc tutaj myślę, że wiadomo, w takiej rozmowie, która trwa półtorej godziny, tkwi duża wartość, że właśnie można sobie to rozpakować, zadać wszystkie pytania i głębiej zrozumieć ten wynik. Ale też chcę podkreślić, że nam bardzo zależało na tym, żeby raport sam w sobie był na tyle czytelny, na tyle rozbudowany, ale też oczywiście nieprzegadany, żeby można było z nim samodzielnie pracować.

Design Mentorship (25:10.924)
Tutaj tylko powiem z własnego doświadczenia, korzystania z różnego rodzaju narzędzi typu galup albo fris, że czasami brakuje pary do tego, żeby potem się zapoznać z tym raportem i tak z nim rzeczywiście w zdecydowany sposób pracować. Więc tutaj taka sesja może być dobrą inwestycją w to, że lepiej po prostu zrozumiemy wyniki, które do nas przyszły po prostu.

Wierzę, że tak i mówimy świetnie, że mówimy o tym kontekście, które jest i tak ważne w projektowaniu, a tu jeszcze mówimy o rozwoju. No i te dowody społeczne, to one nam się świetnie przewijają w każdym aspekcie naszego życia, czy to prywatnych wyborów, czy właśnie projektowym, więc cieszę się, że ten test jest tak otwierający i to nie jest tylko właśnie odpowiedzenie na pytania, tylko to ma ogromny wpływ właśnie na rozwój.

Dobrze, słuchajcie, bo ja tu jeszcze jeden wątek tylko bym pociągnęła, bo to fajnie Weronika powiedziałaś, że to nie jest do końca dla studentów, jeśli mielibyśmy podsumować, dla kogo faktycznie jest ten test, nawet wymieniając tak, żebyśmy miały taki punkt, żebyśmy powiedzieli, że to nie jest tylko dla projektantów, nie do końca dla studentów, dla kogo? Słuchajcie, kto najbardziej skorzysta z waszego testu i kogo rekomendujecie? Komu rekomendujecie ten test?

Myślę, że to, co Weronika powiedziała, jest ważne, czyli osobom, które już świadomie planują swój rozwój zawodowy, czyli widzą, że chcą wejść na wyższy poziom, chcą zmienić swój sposób pracy. Kiedy słuchałam tego, co Weronika przed chwilą mówiłaś, pomyślałam jeszcze o jednej sytuacji, w jakiej sytuacji warto zrobić taki test, właśnie zmiany pracy. Warto zrobić ten test...

przed zmianą pracy i po zmianie pracy, dlatego że wiemy i mamy na to dowody, że ten kontekst pracy mocno wpływa na to, które z naszych predyspozycji są uśpione, a które są obudzone. Bardzo często to jest tak, że praca nas rozwija i to przecież nic dziwnego. Także na pewno dla osób, które są w procesie zmiany pracy, na pewno to jest taki kontekst, który bym zaznaczyła.

Design Mentorship (27:30.444)
A jeżeli chodzi o zawody, myślę, że bardzo ciekawym obszarem jest marketing. Wszelkiego rodzaju praca z klientem, bezpośrednim kontakcie. Myślę, że bardzo ciekawym narzędziem detektor może być dla dyrektorów HR, czyli dla osób, które zajmują się rozwojem swoich pracowników.

Bo po prostu to może być też narzędzi dla innych, ale dobrze jest sprawdzić na sobie. Więc myślę, że to są takie obszary, które ja bym wyróżniła i odbiłam do Weroniki. Tak, to ja tylko dodam jeszcze taki aspekt, że ten test jest tak pomyślany, że można go stosować na takich trzech poziomach, czyli na poziomie indywidualnym. Na poziomie zespołu.

I to właśnie może być ten kontekst, o którym Magda powiedziała, chociażby rekrutacji, ale też po prostu jestem menedżerką zespołu i chcę w ogóle zrozumieć, jak ten design mindset rozkłada się w moim zespole, jak również na poziomie organizacji. I mamy też takie doświadczenia, gdzie są te badania realizowane naprawdę na szerszą skalę. W badaniu wierzę udział kilkadziesiąt osób i to pozwala po prostu zobaczyć, jak to wygląda na...

na poziomie organizacji. Także tutaj myślę, że to jest istotne. I od razu tak trochę, myślę, że lekko skręcając w jeszcze innym kierunku, ale warto myślę, że dodać, że patrząc na te predyspozycje, warto też pamiętać, że to też nie chodzi o to, że ja jako indywidualna jednostka muszę mieć najwyżej rozwinięte wszystkie predyspozycje.

Ale warto tak samo jak jest w teście galupa, zrozumieć gdzie są te moje talenty, gdzie są te moje mocne strony i też potencjalnie zdecydować właśnie co i jak chcę rozwijać. Ale jeśli pracuję zespołowo, to właśnie też można dzięki temu zestawu zrozumieć jak ten design mindset rozkłada się w moim zespole. Czyli wiem, że są właśnie osoby, które już tutaj empatia projektowa została przywołana.

Design Mentorship (29:39.98)
mają tę empatię mocno rozwiniętą i w związku z tym na przykład mogą się świetnie sprawdzić chociażby w realizacji badań. Ale są też osoby, które mają predyspozycje, które są bardziej rozwinięte w tej przestrzeni śmiałości, która jest między innymi o materializowaniu idei, a w to wchodzi chociażby prototypowanie, którym nie każdy czuje się tutaj jakby pewnie. I to znowu nie chodzi o kompetencje prototypowania, tylko chodzi właśnie o taką predyspozycję pewnego rodzaju...

przechodzenie bardzo szybkie od takiego myślenia i mówienia do działania i sprawdzania. I to jest myślę, że też istotne, żeby właśnie zrozumieć, jak wyglądam ja też, chociażby w kontekście jakby mojego zespołu i w jaki sposób dobierać się w zespole właśnie po to, żeby gdzieś tam zapewniać, żeby ten design mindset był jak najpełniejszy.

Właśnie domyślam się, że właśnie ten wątek, co Magda wspomniała i zaczęłyśmy właśnie o osobach, które się przebranżawiają jako jednostkach, ale tu poruszyłyśmy temat właśnie tych zespół, które też są bardzo interesujące i to, co Waronika mówi, że nie do końca to my musimy mieć ten 10 na 10, to fajnie pokazuje jak zespół pracuje, kto może przyspieszyć projekt, ale też kto może hamować w którymś momencie na danym etapie.

I właśnie, czy macie doświadczenia pracy z waszym testem, narzędziem, jeśli chodzi o pracę zespołowa? Jak to się placuje, jak się pracuje, właśnie kto analizuje te wyniki? Kto je wykonuje? Myślę, że cały zespół, tylko później co się dzieje z tymi wynikami, jeśli miałbyśmy poruszyć kontekst zespołów, firmowy, jak wygląda to z waszej perspektywy?

Ja sobie pozwolę dodać jeden komentarz i zaraz przekażę głos Magdzie, bo chciałam tylko powiedzieć w ogóle skąd się wziął pomysł na to narzędzie, bo pomysł właśnie wziął się z pracy zespołowej w różnym bardzo kontekście. My często po prostu w naszej pracy zawodowej pracujemy z różnymi zespołami, które są powoływane w organizacjach, z którymi współpracujemy i zauważyłyśmy, że...

Design Mentorship (31:50.444)
No właśnie, jest coś, co wpływa na to, że niektóre osoby, bez żadnego doświadczenia, pierwszy raz stykając się z hasłem design thinking czy service design, wchodzą w temat jak w masło i po prostu czują się jak ryba w wodzie, a są takie osoby, które potrafią być, tak jak powiedziałaś, trochę takimi hamulcowymi i zastanawiałyśmy się, z czego to w ogóle wynika. I to poprowadziło nas właśnie...

w kierunku badania tego tematu design mindsetu. Także rzeczywiście tak jest, że widać, że są osoby, które mają te naturalne predyspozycje i są w stanie bardzo szybko odnaleźć się w procesie projektowym, który wszyscy... My tutaj wiemy i myślę, że wiele osób sobie zdaje sprawę, że rządzi się bardzo taką specyficzną dynamiką. Niektórzy mówią, że jest to kontrolowany chaos.

i wymaga pewnego podejścia, które nie spowoduje, że zwariujemy gdzieś tam na końcu projektu. Natomiast myślę, że warto mieć taką świadomość, że może być w zespole osoba, która jest bardziej w tej przestrzeni uśpionych predyspozycji. To jest od razu bardzo fajny sygnał do tego, żeby tą osobą odpowiednio się zaopiekować. Bo to też nie jest o tym, że ktoś ma tutaj złe intencje.

tylko może potrzebować trochę więcej czasu i właśnie może więcej uwagi do tego, żeby zrozumieć po prostu z czym ma do czynienia. Ale Magda ma sporo doświadczeń właśnie w pracy z zespołami, także tutaj na pewno będzie mogła więcej opowiedzieć. Ja tylko dodam, że ta świadomość tego, co nas drzemie, bo wiadomo, jak wyjdziemy na niektóre portale społecznościowe, to ktoś może...

mieć tutaj takie wyobrażenie siebie, a nie do końca jest to spójne z tym, w którym kierunku chciałby się rozwijać, ale rynek gdzieś to napędza, napycha, popycha nas w jakimś kierunku i cieszę się, że właśnie jest ten moment zatrzymania, to co powiedziałeś się i wydaje mi się, że jest niedoceniany czas samoreflekcji, który jest bardzo istotny, a firma, które pędzą i nie ma co się dziwić, że pędzą, bo potrzebne jest też tempo przy tym wzroście nie do końca pozytywnym.

Design Mentorship (33:59.468)
Dobrze, słuchajcie, dziewczyny, czy coś jeszcze mogłybyśmy tutaj dodać, bo mamy osoby, która zada nam pytanie na naszym spotkaniu. To może oddajmy głos. Tak, tak, Natalia, proszę, śmiało. Cześć, cześć, dzięki. Wiesz co, ja mam takie pytanie. W przypadku na przykład przebranżowienia jest w ogóle dla osoby, która kompletnie nie była związana z tym wcześniej, lepiej zrobić taki test przed...

znalezieniem stażu albo pierwszej pracy w branży czy właśnie po? Zakładając, że wcześniej nie było takiego striccie doświadczenia w pracy zespołowej. Ja myślę, że ciekawe jest zrobienie przed, dlatego że będzie potem porównanie. To też jest istotne, żeby zobaczyć swój własny progres, a poza tym, żeby móc się rozwijać, to też bardzo często podkreślałyśmy z Waronianką. Bardzo ważne jest, żeby nazwać to, co będziemy rozwijały.

czy rozwijali. I detektor właśnie daje tę świadomość, że to są takie konkretne paczki z różnymi zachowaniami i sposobami działania, na które możemy zwrócić uwagę. Więc ja bym rekomendowała zrobienie nawet wcześniej, przed takim przebranżowieniem, nawet jeżeli te wyniki będą wskażone tym poprzednim sposobem pracy i też miejscem pracy. Bo robimy to nie po to, żeby się

tylko zagłaskać czy autochłos też by uprawiać tylko po to żeby dowiedzieć się czegoś istotnego o sobie w kontekście który nas ma poprowadzić w kierunku rozwoju. No właśnie czyli to może nam pomóc na przykład w przypadku wyboru ścieżki. Tak myślę że tak. Miałeś bardzo ciekawe wyniki właśnie Weronika nawet nawiązywała do warsztatu w Łodzi który prowadziłyśmy w ubiegłym tygodniu.

Miałeśmy niesłychanie ciekawe wyniki. Osób, które w ankiecie takiej przedwstępnej napisały, że nie są w ogóle związane z projektowaniem, zawodowo, ani z wykształcenia, a były to osoby na poziomie mistrzowskim. To znaczy, że miały po prostu design mindset jak projektant, czy projektantka po studiach i po 10 latach praktyki zawodowej. Są takie osoby.

Design Mentorship (36:25.964)
dowiedzenie się tego o sobie na pewno uskrzydla. Natomiast dowiedzenie się, że np. mamy choć dwie predyspozycje wysoko, to już jest taki fundament, na którym możemy bardzo mocno budować. Zapewniam, że wracając do tego cytatu, od którego zaczęłyśmy, kiedy cytowałam na Angela Crossa, który powiedział, że po prostu wszyscy umiemy projektować, znaczy wszyscy mamy te predyspozycje.

then it's just and exclusively a matter of seeing which ones are faster for us to run. And the sooner we start, the faster we will start working in this way. Thanks. Are there any recommendations on what to do first? Is it galloping or this Design Mindset Detector? I think another... In that case, it would be most helpful.

I think the order of the seagull first, then the detector is interesting, because that's how it goes from general to detail. But to be honest, it was difficult for me to answer this question now, because I did both, but in the second order. Besides, I'm a designer and I was involved in creating this tool as well, but intuitively I would say first a general test and then a detailed one. OK, thanks a lot.

I am glad that, like Magda, you said about this example and I think it will be such a brilliant example to end this conversation, that you see collaboration with people who have not had contact with design, and who have this predisposition. Anyway, I see after the design mentorship talks, I want to say design mindset detector, so I kind of block that they come and say that they feel it, even though this...

Their role was completely unrelated, perhaps, completely unrelated. I am talking here, for example, about people running their own business and I think that for them this test is also brilliant to think more creatively about running this business, because we do not have an encyclopedia and answers here, the key to the answer how to do it and I think that we should look even more in ourselves too.

Design Mentorship (38:37.196)
and not just externally doing market analysis for example, yes, this may not be the direction, and we can find a lot of answers within ourselves. Well, I think we're going to finish our meeting, we're out of time. Is there anything else we can add here at the end? Well, my question of course, where to look for you, where to look for information about you, what you do, but also about the test, what can you recommend as the best source of knowledge.

We are sure to have an appointment, also I think it is best to find us on the website. Tell Wara, where else? Yes, I just wanted to say about the website, that is, as if the most information about the test itself can be found on the website design -mindset -detector.com. Also there it is described in general and in more detail what is a design mindset, what is a detector, how

what the examination process looks like. There is an opportunity to decide whether we want to pursue this fast track or if we want to arrange a mentoring session.

And like Magda said, I think LinkedIn is actually the best way to get in touch with Magda or me here. On the other hand, if anyone is interested in what we do, you can find information on what we do as a company or case studies on what we do in our professional practice at designmostigprovision.com. It will collapse. Thank you, thank you very much and...

And what I think I would like to wish you, I think for sure, is that at the end of how you develop this product and I see how much heart you put into it and without comparing it to other psychometric tests, so that it does not happen, but that you have such a trace, I do not know if in the CV, in which I do not believe so much, but always somewhere this element, or in interviews Collaboration or collaboration with teams.

Design Mentorship (40:45.676)
There was this substitute that I have a predisposition from the Design Mindset Detector report, so I hope this will be a part for people who go into a design role in the context and use it to develop themselves and their own teams, but also their own businesses, so that's what I wish you and thank you for this conversation. And I wish you all the best and I keep my fingers crossed for this to develop as well as possible.

Thanks Kasi, thanks a lot and we are also very happy that we have the opportunity to cooperate with you and with Design Mentorship, because here we also see a lot of common ground that we want to develop. This, too, is our vision of the future indeed.

Just as at the moment we are talking about who has what talents, it is who has a developed design mindset will also enter the canon of how we talk, even when talking about jobs. And I think in small steps it's already happening, so great, great. Thank you, Veronica, thank you Magda. And thank you for the question too. And for the invitation.

Thank you for the conversation. Thank you again. Hold on. Hi. Hi. Thanks a lot. Hey.